• Cancel
    Filter
  • Auction Rules
Filter

Online "Live" Auction - OLD RARE BOOK & GRAMOPHONE RECORD / 25 October, Sunday - 21:05 (Gmt +3)

You can place bids to all items in our auction until 25 October, Sunday 21:00 (GMT +3) "Live Auction" will start on our website on the same day at 21:05 and each item will be sold with 15 second intervals.During the last 5 seconds of this ongoing process, if any item is given a bid, the ending time will be automatically be increased for another 5 seconds.

Lot: 48 » Old Book

1700's - L'Histoire de la Belle Hélaine de Constantinople, Mére de Saint-Martin de Tours en Touraine et de Saint-Brice by Caen Chez A.Hardel.
40 sayfa(pages) 17x11 cm.

Hakkında çok az şey bilinen, basım tarihi bile belli olmayan (tahmini 1700'ler) son derece nadir bir İstanbul kitabı.

Bu kitabın 1700 sonları olduğu tahmin edilen farklı bir versiyona dair internette yabancı kaynaklarda bilgi mevcut olup, kitabın yazı karakteri ve kitabın kapak resmindeki farklılıklara ve yazı karakterine bakarak bu baskının çok daha eski bir baskı olduğunu tahmin etmekteyiz.Bu baskının yerli ya da yabancı hiçbir müzayedede kaydına rastlayamadık.

The story is a version of the 14th-century epic poem of the wanderings of Helen of Constantinople, much condensed from the 15,000 verses of the original into 40 pages of prose. The story is one of incest, a surprisingly common theme in mediaeval literature: Helen, daughter of Antoine, Emperor of Constantinople, flees her father's advances following the death of her mother, instead escaping to marry Henry, King of England. Henry's mother conspires to kill her, but Helen escapes again, losing her arm in the process. Antoine meanwhile repents, is baptized, and is forgiven by Helen, who is reunited with her arm (which is divinely re-attached) and all the family. First published within a few decades of the introduction of printing to France, the story was published in numerous versions and formats up to the 19th century.

Details

Starting Bid: 6,000 TL

Lot: 53 » Old Book

Society of Ottoman painters

1911 Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası, 18 sayısı tek ciltte, 320 sayfa (pages) 32x24 cm.

1911 yılında Abdülkadirzade Hüseyin Haşim Paşa'nın yönetiminde kuruluşun adını taşıyan bir mecmua yayınlamaya başlamıştır. Ressam Osman Asaf’ın sorumlu yönetici olduğu dergi, 1914 yılına kadar 18 sayı yayınlamıştır.
İki özel sayısından biri Osman Hamdi’ye, diğeri ise Hoca Ali Rıza’ya ayrılan ve Balkan Savaşı yıllarında yayımlanan mecmua aylık dergi olarak dört yılda ancak 18 sayıya kadar yayın hayatını sürdürebilmiştir. Cemiyet üyelerinin düşüncelerini ve sanat anlayışlarını topluma yansıtmak, devrin sanatçılarının bir arada olmasını temin etmek sanatı ve sanatçıları kamuoyuyla paylaşmak gibi önemli işlevleri yerine getiren bu dergi Osmanlı devletinin son zamanlarına kadar varlığını sürdürmüştür. Pek çok sanatçımızın kamuoyuna tanıtılması, sanat ve sanatçılarla ilgili yazıların yayınlanması ile dikkat çeken dergi ülkemizde resim sanatı ile ilgili olarak çıkan ilk belli başlı dergi olarak dikkati çekmiştir. Osman Asaf’ın sorumlu yöneticisi olduğu gazetede Hoca Ali Rıza, Sami Yetik, Ruhi Arel ve Ahmet Ziya Akbulut gibi birçok resim sanatçısının yazıları yer almıştır.
Osmanlı Ressamlar Cemiyeti çoğunluğu Sanayi-i Nefise Mektebi mezunu olan ressam ve heykeltıraşların bir araya gelerek sanat ve sanatçıların sorunlarına çözüm bulmak amacıyla kurdukları bir cemiyet olmuştur.
İkinci Meşrutiyetin ilanıyla hemen hemen her alanda siyasal, sanatsal ve düşünsel yönden haklar verilince; Sanayi-i Nefise çıkışlı, Batı resmine ilgi duyan milliyetçi ama bağnaz olmayan, genç sanatçılar sanatın ve sanatçıların sorunlarını çözmek ve bu özgürlük ortamının ruhuna uygun çıplak kadın resimleri dahi yapabilecekleri bir ortam hazırlayabilmek için bir örgüt kurmak fikrinde birleştiler Şehzade Abdülmecid Efendi'nin de maddi ve fikir desteği ile bir araya gelerek Osmanlı Ressamlar Cemiyeti adını verdikleri cemiyeti kurdular.

Details

Starting Bid: 5,000 TL

previous
Go to Page: / 4
next